Kategorie
Producent
Rodzaj Lornetki
Typ konstrukcji
Cena
-
od
do
Ludzkie oko mimo swej wyjątkowości nie zapewnia człowiekowi komfortu widzenia na dalekie odległości. Dlatego właśnie odkąd odkryto soczewki powiększające człowiek konstruuje optyczne przyrządy obserwacyjne. Analogowe przyrządy optyczne towarzyszą człowiekowi od kilkuset lat. Pamiętają czasy wielkich podróżników, odkrywców. Jednym z pierwszych przyrządów obserwacyjnych była luneta skonstruowana przez Galileusza na początku XVII wieku.
Rozwój elektroniki i jej zastosowanie w lornetkach
Czasy współczesne to dynamiczny rozwój ery elektroniki, zapoczątkowany pod koniec XIX wieku odkryciem półprzewodników. Z czasem nowa technologia musiała zawitać również w lornetkach. Układy elektroniczne zostały wykorzystane w lornetkach analogowych do stabilizacji uzyskiwanego obrazu. W ten właśnie sposób powstała nowa kategoria lornetek zwana lornetką cyfrową. Lornetka cyfrowa to zaawansowane urządzenie opto-elektroniczne o powiększeniu 10-20x. Podobnie jak lornetka analogowa urządzenia posiada dwa niezależne tory optyczne. Zdaniem naszych specjalistów dodatkowa stabilizacja obrazu w lornetkach wskazana jest przy powiększeniach powyżej 12x. Lornetki z powiększeniem +12x bardzo trudno obsługuje się wyłącznie za pomocą własnych mięśni. Podczas długotrwałych obserwacji mięśnie ramion ulegają zmęczeniu i obraz zaczyna drżeć. W analogowych lornetkach jedynym sposobem stabilizacji obrazu jest stabilizacja mechaniczna. Użytkownik może oprzeć ramię lub łokcie na trwałej, stabilnej powierzchni zmniejszając tym samym niekontrolowane ruchy przyrządu. Inny sposób mechanicznej stabilizacji to wykorzystanie statywu do aparatu. Warunkiem jest posiadanie przez lornetkę wejścia na adapter statywowy.
Lornetki ze stabilizacją naszpikowane są elektroniką, która przejmuje to zadanie. Użytkowanie takiej lornetki zapewnia znacznie większy komfort prowadzenia obserwacji. Umiejscowione w torach optycznych lornetki czujniki żyroskopowe mierzą powstające drgania. Na kolejnym etapie obraz ulega przetworzeniu, a drgania kompensowane są przez precyzyjne ustawienie pryzmatów. Skonstruowany w ten sposób przyrząd optyczny jest znacznie droższy. Oferuje jednak większy zoom i stabilny obraz w osi pionowej, płynny natomiast w osi poziomej. Powiększenia 14-18 to najczęściej spotykane wartości tego parametru w lornetkach z żyroskopami.
6 999,00 zł
3 299,00 zł
3 499,00 zł
619,00 zł
Lornetka ze stabilizacją obrazu - konstrukcja optyczna
Wiodącymi producentami lornetek cyfrowych są takie firmy jak Fujinon, czy Canon. Producenci chętnie stosują w swych rozwiązaniach konstrukcje porro-pryzmatyczne w układzie odwróconym. Lornetki o takiej konstrukcji cechuje zwarta i kompaktowa budowa. Obiektywy w tym układzie umieszczone są bardzo blisko siebie. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia użytkowanie i transport lornetki. W lornetkach elektronicznych najczęściej spotyka się obiektywy o średnicy 20-50 mm. Podobnie jak w popularnych lornetkach analogowych.
Zastosowanie lornetki elektronicznej
Ten zaawansowany instrument optyczny umożliwia obserwacje obiektów z dużej odległości. Po lornetki tego typu najchętniej sięgają: turyści, miłośnicy przyrody, strażnicy leśni, czy służby mundurowe.
Lornetka ze stabilizacją obrazu do obserwacji życia dzikich zwierząt
Dzika przyroda potrafi oczarować człowieka swym pięknem. Skrywa wiele tajemnic, których obserwator nie jest w stanie dostrzec gołym okiem. Podchodząc zbyt blisko zdradza swoją obecność, a w skrajnym przypadku może narazić się na niebezpieczeństwo. To jest ten moment, kiedy każdy miłośnik przyrody powinien skorzystać z lornetki. Duże powiększenie i elektroniczna stabilizacja obrazu to cechy, które taki przyrząd powinien posiadać. Urządzenie umożliwia użytkownikowi zachowanie odpowiedniej odległości od obiektu podczas prowadzenia obserwacji.
Obserwacje w ruchu lornetką cyfrową
Wyprawy safari to jedna z form obcowania z naturą. Jazda samochodem terenowym po parku narodowym z całą pewnością należy do niezapomnianych przygód życia. Podziwianie piękna przyrody podczas takiej wyprawy dostarcza wielu bodźców wzrokowych i dużo adrenaliny. Taka wyprawa bez lornetki byłaby zdecydowanie uboższa. Parki narodowe, czy rezerwaty zamieszkiwane są przez dzikie zwierzęta, które mogą stanowić zagrożenie dla nieroztropnych turystów. Chcąc podziwiać piękno dzikich zwierząt w ich środowisku naturalnym prowadzimy obserwacje z dystansu. Najczęściej z jadącego samochodu. Podróżując po bezdrożach parków jesteśmy poddawani ciągłym wstrząsom. Stabilizacja mechaniczna z wykorzystaniem lornetki analogowej byłaby w takiej sytuacji niemożliwa. Jedynym sposobem na prowadzenie obserwacji w sposób komfortowy jest użycie lornetki z omawianej kategorii produktowej.
Popularne produkty w kategorii lornetki cyfrowe
Lornetka Fujinon TechnoStabi TS16x28 - powiększenie 16x
Lornetka Fujinon TechnoStabi TS-X14x40 - powiększenie 14x.