Softbox do lampy zastosowanie
Softbox rozproszy ostre oświetlenie lampy i wyeliminuje cienie z Twoich zdjęć. Softbox to jeden z trzech głównych modyfikatorów do miękkiego światła. Dzięki zastosowanym dyfuzorom zmiękcza światło padające z lampy rozprowadzając je równo na obiektach. Softbox można używać jako główne lub dodatkowe źródło światła. Współpracuje z lampami błyskowymi i lampami światła ciągłego.
Softbox do lampy budowa ?
Softboxy fotograficzne do lamp studyjnych używane w fotografii mają prostą budowę. Mocowane są do lampy przy pomocy adaptera. Od adaptera odchodzą pręty które naprężają całą konstrukcję softboxa. Wewnętrzne ściany softboxa wyłożone są specjalnym materiałem w kolorze srebrnym. Materiał dyfuzyjny przedni rozprasza i zmiękcza światło. Niektóre softboxy mają dodatkowy dyfuzor zakładany wewnątrz komory. Z zewnątrz softbox ma kolor czarny. Większość softboksów ma wszyte z przodu mocowanie na rzep. Rzep służy do mocowania na softbox grid zwany inaczej plastrem miodu. Coraz częściej softboxy mają mechanizm łatwego składania i rozkładania tzw. szybki montaż. Softboxy mogą mieć różne kształty. Oktagonalny, heksagonalny, kwadratowy, prostokątny, kulisty. Również głębokość softboxów może być różna, od płytkich do głębokich. Każdy rodzaj softboxa daje różne rodzaje oświetlenia.
225,00 zł
265,00 zł
329,00 zł
549,00 zł
195,00 zł
499,00 zł
329,00 zł
349,00 zł
629,00 zł
399,00 zł
519,00 zł
499,00 zł
Softbox jaki rozmiar ?
Kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru softboxa. Stopień miękkości światła, odległość od obiektu oraz to, czy chcemy uchwycić część czy całość obiektu. Generalnie, większy softbox daje bardziej miękkie światło niż mniejszy. Wynika to z budowy softboxa. Większe dyfuzory przednie i wewnętrzne przegrody mają większą objętość i powierzchnię. Pozwala to na rozprowadzenie i zmiękczenie jasnego światła. Duże softboxy rzucają światło dalej niż mniejsze. Małe, przenośne softboxy można wykorzystać do zdjęć w zbliżeniu, a duże, wolnostojące do portretów pełnometrażowych.
Softbox różne kształty
Różne wielkości i kształty softboksów pozwalają na większą kreatywność w studio. Najczęściej spotykane kształty dla tego typu modyfikatorów światła to kwadrat, prostokąt i ośmiokąt. Można również spotkać softboxy mające kształty sześciokątne, okrągłe i paraboliczne. Każdy kształt inaczej modyfikuje oświetlenie z żarówek. Kwadratowe i prostokątne rzucają światło w taki sposób, że wydaje się ono pochodzić z otwartych okien. Softbox oktagonalny wytwarza miękkie światło o szerokim rozproszeniu. Softboxy ośmiokątne nadają się do fotografii ślubnej, mody i portretowej. Dokładniejszą kontrolę nad oświetleniem, fotografowie uzyskują używając do softboxów grid do kierowania miękkiego światła. Tworzą one lepszy kontrast poprzez skupienie światła na obiektach i zapobieganie rozlewaniu się go na tło. Zastosowanie softboxów może być bardzo szerokie. Praktycznie przy każdym rodzaju fotografii studyjnej softbox jest bardzo potrzebnym akcesorium. Większość softboxów mocowana jest do lamp studyjnych za pomocą uchwytu Bowens.