Statyw to niezbędne narzędzie przy robieniu fotografii i wideo w gorszych warunkach oświetleniowych. Zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści ułatwią sobie pracę, używając statywu. Istnieje kilka rodzajów statywów foto z różnym przeznaczeniem. Ciężkie do pracy w studio, mniejsze do plenerów pod lustrzanki i aparaty bezlusterkowe. W ostatnim czasie bardzo popularny jako mobilne wyposażenie do smartfona stał się statyw do telefonu.
599,00 zł
529,00 zł
179,00 zł
999,00 zł
1 099,00 zł
109,00 zł
399,00 zł
549,00 zł
209,00 zł
289,00 zł
299,00 zł
374,00 zł
Jaki statyw do aparatu ?
Statywy fotograficzne to urządzenia na trzech nogach, stąd też często mówi się na nie tripod. Statyw powinien zapewnić stabilną pracę przy fotografowaniu m.in. teleobiektywami. Pozwala uniknąć drgań aparatu, które psują zdjęcia. Wybierając statyw, powinniśmy wziąć pod uwagę ciężar aparatu wraz z obiektywami. Nie bez znaczenia będzie również czy ma to być statyw do studia, czy przenośny. Ważna również będzie maksymalna wysokość statywu i jego stabilność przy pełnym rozłożeniu. Często nowe statywy do aparatu są w komplecie z głowicami. Jeżeli chcemy dobrać głowicę osobno do statywu to dobrze, by oba elementy były tego samego producenta. Zachowamy wtedy kompatybilność między statywem a głowicą. Oczywiście nie jest to warunek konieczny, aby dobrze pracować ze statywem.
Statyw fotograficzny, jaki wybrać i na co zwrócić uwagę ?
Wybierając statyw na aparat, weźmy pod uwagę na kilka rzeczy. Ciężar aparatu z najcięższym posiadanym obiektywem i udźwig statywu. Ważna jest też stabilność po wpięciu aparatu. Im mniej sekcji i grubsze nogi tym statyw stabilniejszy, ale cięższy i mniej poręczny w podróży. Nogi statywów składają się w tzw. sekcje. W sprzedaży znaleźć można statywy dwu, trzy, cztero i pięcio sekcyjne. Ilość sekcji nóg ma wpływ na stabilność statywu, jak i na wielkość transportową. Im więcej sekcji tym statyw jest mniejszy po złożeniu, ale również może być mniej stabilny. Warto również zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany. Najpopularniejsze są statywy aluminiowe. Wystarczająco lekkie w transporcie i odporne na uszkodzenia. Lżejsze od aluminiowych są z włókna węglowego tzw. carbon. Statywy często są fabrycznie wyposażone w regulowaną głowicę, do zamocowania aparatów fotograficznych. Do kamer wybierzmy statyw video z głowicą olejową, tak by płynnie prowadzić ruch kamery.
Po co mi statyw ?
Trudno wyszczególnić wszystkie korzyści płynące z używania statywu. Tripod pomaga w komponowaniu zdjęć. Statyw pozwoli łatwiej utrzymać aparat na linii horyzontu i wyeliminować drgania aparatu. Stabilizuje aparat podczas fotografowania przy słabym oświetleniu lub stosowaniu długich czasów otwarcia migawki. Niezbędny przy fotografowaniu w trybie HDR, makrofotografii, łączeniu zdjęć oraz podczas korzystania z teleobiektywów. Natomiast przy video unikniemy niepożądane ruchy, psujące często ujęcia.
Czym się różni statyw fotograficzny od statywu video ?
Video filmowanie i fotografia wymaga tego by kamera i aparat były stabilne w przypadku ujęć statycznych. Przy video ważne są płynne ruchy w poziomie i pochyły kamery. Profesjonalny statyw video charakteryzuje się dużą stabilnością i niewielką wagą własną. Statyw z głowicą olejową do video pozwala na bardzo płynne prowadzenie kamery. Profesjonalne statywy video zamiast kolumny centralnej mają specjalną kulę poziomującą. W przypadku fotografii dążymy do takiego ustawienia aparatu, aby uzyskać najlepszą kompozycję. Statyw fotograficzny ma zapewnić bezpieczną podstawę dla aparatu bez niepożądanych ruchów. Jest to szczególnie ważne w przypadku teleobiektywów i makrofotografii. Na statyw do aparatu fotograficznego używa się głowic kulowych, trzy kierunkowych lub z przekładnią zębatą. Każda głowica fotograficzna pozwala na stabilne mocowanie aparatu fotograficznego do statywu.
Monopod co to jest ?
Monopod należy do grupy statywów jednonożnych. Monopod ma regulowaną nogę i jak statyw może mieć trzy, cztery lub pięć sekcji. Monopod jest lżejszy i łatwiejszy w transportowaniu. Aparat fotograficzny mocowany jest na sztywno do monopodu. Do mocowania aparatu na monopod można też użyć głowicy kulowej lub dedykowanej do monopoda. Monopod najczęściej używany jest przez fotografów sportowych jako podpora dla długich i ciężkich teleobiektywów. Korzystanie z monopodu wymaga pewnej wprawy. Krótki czas używania monopodu przekona każdego, że to dobra metoda ustabilizowania pozycji aparatu podczas imprez sportowych. Również w fotografii dzikiej przyrody monopod będzie doskonałym uzupełnieniem sprzętu fotografa. Przy pracy reporterskiej i fotografii ulicznej również sprawdzi się monopod. Liczne akcesoria do monopodu rozszerzają jego możliwości. Składane trójnożne podstawy do monopodu zapewniają większą stabilność. Głowice kulowe czy też specjalne do monopodu pozwalają na szybszą i wygodniejszą pracę. Specjalne torby na monopod z paskiem do noszenia na ramieniu. Monopod może być również wykorzystany przy kręceniu video. Można dostać monopod z głowicą olejową do kamer video. Monopod do video ma w komplecie trójnożną składaną podstawę. Monopody dostaniemy również w wersji aluminiowej i carbon.
Duży wybór akcesoriów do statywu
Lekki tripod możemy zakupić w zestawie z głowicą lub tylko same nogi. Kupując sam statyw lub monopod fotograficzny możemy dobrać dowolną głowicę. Pozwala to na dobranie idealnej kombinacji do potrzeb fotografowania. Ponadto liczne akcesoria do głowic i statywów umożliwiają spełnienie specjalnych wymagań fotografa. Szybkozłączki kątowe do pionowego montażu aparatów oraz głowice poziomujące do panoramowania i wykonywania zdjęć panoramicznych. Torby i pasy do przenoszenia statywów. Alternatywne rozwiązania obejmują zaciski rurowe do mocowania lamp błyskowych na tym samym statywie lub osobno. Innym rozwiązaniem jest użycie różnych zacisków i klipsów do mocowania dodatkowego sprzętu na statywie.