Kategorie
Producent
Cena
-
od
do
Monopody zapewniają wsparcie dla aparatów i pomagają fotografom ustabilizować swoje ujęcia. Pomagają również odciążyć ciężkie aparaty i długie obiektywy. Dzięki temu zmęczenie po długich sesjach zdjęciowych jest mniejsze. Monopody są solidnie wykonane i łatwe do spakowania na wyjazdy. Idealne do fotografii sportowej i przyrody.
649,00 zł
199,00 zł
199,00 zł
199,00 zł
169,00 zł
299,00 zł
249,00 zł
329,00 zł
699,00 zł
499,00 zł
1 399,00 zł
249,00 zł
Monopod co to jest ?
Monopod to jednonożna teleskopowa rozkładana podstawa do aparatu lub kamery. Monopod jest lżejszy i bardziej mobilny niż statyw tripod. Uzyskujemy dodatkową stabilność dla aparatu z teleobiektywem. Monopod do aparatu wykorzystamy również przy nieco dłuższych czasach naświetlania.
Monopod, jaki wybrać ?
Monopod fotograficzny nie jest skomplikowanym akcesorium, ale przed zakupem warto rozważyć kilka kwestii. Kupując monopod foto, musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pierwsza rzecz to jaki udźwig maksymalny ma monopod. Wymiary po złożeniu i rozłożeniu oraz waga. Ważna również jest ilość sekcji nogi i system ich blokowania. Istotna sprawa to czy w zestawie jest głowica, czy tylko sam monopod. Możemy również zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria w zestawie oraz jak skonstruowana jest podstawa monopodu. Materiał, z jakiego jest wykonany monopod, aluminium lub carbon. Carbon przy podobnym udźwigu co aluminiowy będzie lżejszy.
Monopod do aparatu jaki udźwig ?
Udźwig oznacza maksymalny ciężar, jaki może być zamocowany bez wyginania się monopodu. Najlepiej wybrać taki, który jest większy niż łączna waga największego aparatu, obiektywu i uchwytu na baterie. Kupując monopod fotograficzny bez głowicy, warto wziąć pod uwagę ciężar głowicy, którą chcemy zamontować. Przy zakupie z głowicą podawany jest zwykle udźwig ostateczny. Kupując monopod do lustrzanki z teleobiektywem najlepiej wziąć pod uwagę te o największym udźwigu. Monopody fotograficzne z aluminium i włókna węglowego o dużym udźwigu znajdziesz w ofercie Manfrotto, Benro, Vanguard.
Wysokość, długość i ciężar monopodu
Odpowiednia wysokość maksymalna monopodu ma ogromne znaczenie dla komfortu pracy. Duże znaczenie ma nasz wzrost, najlepiej by aparat znajdował się na wysokości oczu. Nie musimy wtedy się schylać i zdecydowanie łatwiej się pracuje. Wyższy monopod fotograficzny może się okazać też przydatny podczas fotografowania na nierównym terenie. Długość po złożeniu ma znaczenie w trakcie transportu. Jeżeli zależy Ci na maksymalnej mobilności, warto, aby była ona możliwie jak najmniejsza. Jako że w przypadku monopodów długość po złożeniu jest tożsama z wysokością minimalną. Warto zastanowić się nad tym, czy będziemy go używać w pozycji siedzącej, czy klęczącej. Długość musimy dopasować do wysokości maksymalnej w danej pozycji. Niektóre monopody mają składaną podstawę zapewniającą solidny punkt kontaktu z podłożem. Akcesorium dwa w jednym statyw monopod. Na niewielkich wysokościach taki statyw monopod jest bardzo stabilny. Przy podstawie znajduje się przegub kulowy, który pozwala na płynne przechylenie monopodu. Taki statyw monopod mają w ofercie Benro, Manfrotto i Vanguard
Monopod z głowicą kulową do fotografii
Monopod z głowicą kulową poprawia komfort pracy z ciężkim aparatem lub teleobiektywem. Głowica kulowa pozwala na kierowanie aparatu w dowolnym kierunku. Monopody mające głowice kulowe używa się głównie w fotografii. Zamiast głowicy kulowej można używać specjalną głowicę do monopodów. Taka głowica ma szybkozłączkę i ruch góra dół. Udźwig takiej głowicy zwykle zamyka się w okolicy 3 kg.
Monopod video z głowicą olejową
Monopody można wykorzystać również przy kręceniu wideo. Monopody wideo z głowicą do kamery, umożliwiają płynne filmowanie. Praca z monopodem video wymaga więcej wprawy niż ze statywem. Otrzymujemy natomiast nieporównywalną mobilność i szybkość pracy.