Latarka astronomiczna LED o świetle czerwonym to akcesorium przydatne podczas prowadzenia obserwacji nocnego nieba. Prowadząc obserwacje po zmierzchu, musimy adaptować wzrok do ciemności. Oczy muszą przyzwyczaić się do ciemności, a źrenice podczas tego procesu ulegają rozszerzeniu. Źrenica zdrowego oka ludzkiego w ciemności rozszerza się z ok. 4 mm do 7 mm. Każdy z nas doświadczył sytuacji, w której przez pewien czas po wyłączeniu światła nic nie widział. Po pewnym czasie, gdy wzrok się zaadaptował do ciemności, można było rozpoznać większe obiekty dookoła.
Prowadząc nocne obserwacje z wykorzystaniem teleskopu, użytkownik:
- Wykorzystuje różne okulary, by uzyskać inne wartości powiększeń,
- Stosuje filtry do teleskopu, by otrzymać większy kontrast, lub inny kolor obrazu,
- Korzysta z map astronomicznych, by ustalić położenie obiektów, które zamierza obserwować. W kolejnym kroku jest w stanie prawidłowo ustawić teleskop.
Wszystkie te czynności wykonujemy z wykorzystaniem latarki LED. Specjalistyczna latarka stosowana w astronomii to produkt emitujący delikatne światło o barwie czerwonej. Źródłem światła w tego typu latarkach są diody LED. Diody dają przyjemny, rozproszony strumień czerwonego światła i pobierają bardzo mało energii. Dzięki temu wymiana baterii odbywa się niezmiernie rzadko. Delikatne światło o czerwonej barwie nie wymusza ponownej adaptacji wzroku do ciemności. Po wprowadzeniu zmian i wyłączeniu latarki natychmiast możemy wznowić obserwacje.
Część map stosowanych w astronomii to mapy fluorescencyjne mapy nieba. Stosowanie latarek w takich sytuacjach może być zbędne. Pozostają jednak inne wymienione wcześniej czynności, które bez latarki LED mogą być trudne do wykonania.
77,00 zł
75,00 zł
55,00 zł
Zastosowanie produktu latarka astronomiczna LED
- Zmiana konfiguracji teleskopu astronomicznego,
- Podświetlenie mapy astronomicznej podczas prowadzenia obserwacji nocnego nieba.
Opis latarki stosowanej w Astronomii
- Światło o niewielkiej intensywności oparte na oszczędnych źródłach światła np. diody LED,
- Światło o barwie czerwonej,
- Niewielkie gabaryty i waga.
Parametry latarki astro
- Materiał wykonania,
- Szczelność obudowy,
- Rodzaj źródła światła,
- Barwa światła,
- Rodzaj zasilania.
Czerwona latarka LED jest stosunkowo tanim produktem, biorąc pod uwagę wydatek, jaki ponosimy, kupując teleskop. Pamiętajmy zatem przy zakupie teleskopu, aby zaopatrzyć się również w latarkę. Posiadamy latarki takich firm jak Sky Watcher, czy Explore Scientific.